“Dlaczego warto biegać?” – co to za pytanie? Dlatego, że kiedy się zacznie, to już nie można przestać. Wczoraj znajoma powiedziała: “Wiesz, gdybym wiedziała, że mam tylko 3 miesiące życia i mogę robić to, na co tylko mam ochotę, to i tak nie wyobrażam sobie, że zrezygnowałabym z biegania”. Jednak poza tym, że bieganie uzależnia, daje nam wielkiego kopa energii, sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, to są powody stricte medyczne, dla których warto to robić regularnie.
Wiadomo: powodów, dla których biegamy, jest wiele. Jedni chcą schudną, dla innych to forma rozładowania, a ktoś jeszcze lubi walkę sam ze sobą. Każdy z nas ma powody, dla których wbija się w sportowy strój i regularnie wychodzi “tłuc” kolejne kilometry. I świetnie! Dlaczego? Oto kilka słów na temat tego, jak bieganie wpływa na nasze zdrowie:

– Poprawisz wydolność organizmu: wzmocnisz serce i płuca. Obniżysz swoje tętno spoczynkowe, a co idzie za tym, wzmocnisz serce (nie będzie musiało wykonywać tak ciężkiej pracy, jak wcześniej). Jeśli masz wysokie ciśnienie, regularne biegi je obniżą, z kolei osoby z bardzo niskim ciśnieniem mogą zauważyć, że delikatnie się podniesie. Poprawi się twój układ krążenia, zauważysz że liczba czerwonych krwinek rośnie.
– Zmniejszysz ryzyko tego, że padniesz ofiarą, którejś z tych chorób:
- choroby serca
- nowotwory
- nadciśnienie
- cukrzyca
- osteoporoza
- depresja
- bezsenność
– Nie będziesz mieć problemów z otyłością. Z wiekiem nasz metabolizm spowalnia się, co oznacza, że należy jeść nieco mniej, ponieważ nasz organizm potrzebuje nieco mniej energii niż w okresie dojrzewania (ale nie zmniejszamy ilości składników odżywczych, witamin i minerałów!). Dlatego bieganie jest bardzo skuteczną metodą na to, by pozbyć się nadmiaru energii, jaką dostarczymy organizmowi w ciągu dnia, a im wcześniej zaczniemy biegać i wyrobimy w sobie ten zdrowy nawyk regularnych przebieżek, tym łatwiej będzie nam to później kontynuować.
– Dłużej zachowasz sprawność. Co ciekawe: nie tylko sprawność fizyczną, ale także psychiczną. Liczne badania udowadniają, że regularna aktywność fizyczna pobudza szare komórki do działania. A jeśli jeszcze do tego się dotlenisz podczas biegu w lesie…
– Będziesz się szybciej regenerować. Dzięki regularnym treningom kardio, z czasem twój organizm wejdzie na zupełnie inne obroty. Nauczy się szybszej regeneracji jeszcze podczas samego treningu oraz tuz po nim. Twój organizm będziesz też więcej i szybciej spalać podczas treningów o wysokiej intensywności (np. interwały).
– Nie wydasz pieniędzy na psychologa. Regularne treningi kardio, znacznie poprawiają samopoczucie. Jeśli jest to bieganie w terenie, tym bardziej. Oprócz tego, że będziesz się lepiej czuć we własnym ciele, regularnie pozbywać nagromadzonego stresu, możesz poznać mnóstwo ciekawych ludzi podczas biegania.
Czy jeszcze muszę Cię namawiać? Wbijaj się w buty i do dzieła!

