Nawadnianie organizmu jest bardzo istotne, szczególnie wtedy, gdy mówimy o sportowcach, czy osobach, które wybierają aktywny tryb życia. O tym, że należy pić wodę, przypomina nam się na każdym kroku, często do znudzenia. Dziś nie będę mówić o tym, co po i dlaczego, a raczej odniosę się do kwestii: “JAK?”. Trenujesz? Pij wodę, ale czasem sięgnij też po napój izotoniczny, najlepiej domowej roboty.
Opinie na temat tego ile wody powinniśmy pić na co dzień, są podzielone. Dietetyk sportowy Jagoda Podkowska z Centrum Rehabilitacji Sportowej mówi, że nasze dzienne zapotrzebowanie na wodę waha się w granicach 30-60 ml na kilogram masy ciała. Ja powinnam wypijać przynajmniej 3 litry wody dziennie, co wcale nie jest takie proste.
Pij regularnie
Najważniejsze jest to, byśmy w ciągu dnia starali się pić wodę regularnie. Upewnij się, że w drodze do pracy kupujesz przynajmniej jedną butelkę wody. Jeśli do tego dodasz kilka herbat ziołowych czy zaparzony susz owocowy to już 2 litry będziesz mieć za sobą. Wieczorem w domu też staraj się pić wodę czy herbatę. Jeśli nudzą Cię klasyczne rozwiązania, dodaj liść mięty, cytrynę, plaster pomarańczy, czasem dorzucam sobie jeszcze kilka malin do dzbanka i od razu przyjemniej się pije.
Pij podczas treningu
Jeśli trenujesz na siłowni, biegasz, jeździsz na rowerze, rolkach czy uprawiasz jakikolwiek inny sport, też staraj się popijać wodę. Rób to regularnie i małymi łykami. Wiem, że najtrudniej wybrnąć z tej kwestii podczas biegu. Mam kilka patentów. Podczas biegów szybkościowych czy podbiegów, rozgrzewam się z butelką w ręku (czego bardzo nie lubię, ale kilka kilometrów można znieść), a później chowam butelkę w krzakach ;). Podczas dłuższego wybiegania warto wziąć pod uwagę pas z bidonami, mały plecak i pieniądze, żeby po drodze dokupić wodę.
Podczas treningu, który trwa 1 godzinę, powinniśmy wypić 0,5-1l wody. Jeśli jednak w grę wchodzi wysiłek, który trwa ok. 2 godziny i więcej, warto już sięgnąć po napój izotoniczny. Jaki? Jeśli chcesz mieć pewność, że nie pijesz chemii, zrób go w domu sam.
Napój izotoniczny: przepis
– Po napój izotoniczny powinniśmy sięgać w przypadku dłuższych treningów. Należy wtedy nie tylko się nawodnić, ale też uzupełnić elektrolity. Zaczynamy go pić w 20-30 minut od rozpoczęcia treningu – wyjaśnia dietetyk sportowy Jagoda Podkowska i podaje sprawdzony przepis.
Prosty przepis na napój izotoniczny, który możesz sobie przygotować zawsze przed treningiem:
– 1 litr wody i dodajemy do niego
– 40g miodu,
– 1g soli (1/5 łyżeczki)
– sok z cytryny, grapefruita do smaku
Pingback: Trenowanie w upały: co zrobić, by nam się chciało? : Panna Anna Biega()