Odkąd wylądowaliśmy we Francji, Rudzik od rana zajada się croissantami, bułeczkami z czekoladą i rozmaitymi tartami. Czasem mu ulegam – w końcu raz się żyje, ale zdarza mi się też kombinować w kuchni i wymyślać zdrowsze warianty znanych deserów. Na przyszłość już wiem, że wtedy nie warto się przyznawać do mąki jaglanej czy ryżowej tylko iść w zaparte, że to tradycyjna pszeniczka, a będzie smakować jak ciasto z piekarni. Oto jagodowa tarta, która dla mnie smakuje jak niebo: dzięki magicznemu połączeniu słodkiego, kruszonego ciasta z kwaskowatymi jagodami!
Na początku dodam, że robiłam ją kilka razy więc śmiało można podmieniać mąki, ważne tylko, by mieszać te “suche” jak mąka ryżowa czy jaglana z nieco bardziej “miękkimi” jak np. mąka kokosowa, bo w przeciwnym razie ciasto nam się będzie za bardzo kruszyć. I dodawajmy wody po łyżeczce, jeśli jeszcze surowe ciasto, które wałkujemy, kruszy nam się w palcach. Ale zaraz do tego dojdziemy. Po kolei!
Przede wszystkim ciasto jest proste i robi się je bardzo szybko także bez obaw.
Składniki:
Ciasto:
pół szklanki mąki jaglanej lub gryczanej, może też być teff (bo u mnie ciężko dostać kaszę jaglaną)
pół szklanki mąki ryżowej
pół szklanki mąki kokosowej
100g tłuszczu (ja daję pół na pół dobrej jakości masło z olejem kokosowym, bo jednak masło nadaje inny smak)
2 żółtka
1/4 szklanki wody (najlepiej zimna)
1 opakowanie mrożonych jagód (w sezonie szalejmy ze świeżymi!)
6 łyżek cukru kokosowego
Kruszonka do posypania:
40g mąki ryżowej
80g mąki kokosowej
100g masła lub oleju kokosowego (możemy mieszać)
4 łyżki cukru kokosowego
Przygotowanie:
Składniki suche, czyli wszystkie mąki mieszamy i siekamy nożem razem z masłem (ja robię to w Thermomixie). Dodajemy żółtka, cukier i wodę. Zagniatamy ciasto i schładzamy przez jakieś 30 minut w lodówce. Jeśli nie masz czasu, można to zrobić szybciej w zamrażalniku. Jeśli czujesz, że ciasto za mocno kruszy się w palcach i ciężko jest je ugnieść, dodaj odrobinę wody (to jest ten moment, o którym pisałam we wstępie).W tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni (funkcja: termoobieg) i przygotowujemy kruszonkę: zgniatamy ze sobą wszystkie składniki, a następnie kruszymy je w palcach i wrzucamy do miseczki.
Kiedy ciasto się schłodzi, wyjmujemy je z lodówki, rozwałkowujemy (ja robię to szklaną butelką) i wykładamy nim standardową formę do tarty – może być okrągła (średnica od 22 do 28 cm), może być prostokątna.
Jagody rozmrażamy na małym ogniu. można dodać do nich łyżkę mąki jaglanej i rozkładamy je na cieście. Na samej gorze układamy kruszonkę. Ciasto wkładamy do rozgrzanego piekarnika i pieczemy ok 45 minut (obserwujemy jak się sprawy mają). Upieczone odstawiamy, by wystygło, a potem można się zajadać!