A dziś kilka słów dla tych, którzy wciąż czekają na wiosnę i twierdzą, że to będzie dla nich najlepsza motywacja do ruchu. Bez względu na to, czy chcesz pływać, biegać, jeździć na rowerze, chodzić na zajęcia fitness czy trenować siłowo, zapamiętaj jedno: w zdrowym ciele, zdrowy duch. Ekspert potwierdza!
Większość z nas podświadomie kojarzy aktywność fizyczną ze zdrowiem i słusznie! Jest wiele korzyści jakie wynikają dla naszego zdrowia związanych właśnie z regularnym uprawianiem sportu.
– Regularny wysiłek dostarcza nam kompleksowych rozwiązań odnośnie profilaktyki prozdrowotnej. Niezależnie od tego, czy jest to zmaganie z wymyślnymi ćwiczeniami na siłowni, pokonywanie nowych odległości na rowerze czy chociażby przemierzanie biegiem kolejnych dystansów w rytm ustalonej wcześniej listy piosenek, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna – uzależniona od naszych predyspozycji i potrzeb – niesie ze sobą szereg korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia – zapewnia Michał Kanclerz, trener personalny z klubu Holmes Place.
A teraz czas na konkrety
Mówi się o tym jak zbawienna dla naszego ciała i ducha jest aktywność fizyczna, ale skupmy się na konkretnych argumentach. Poprosiłam trenera, by przekazał je nam w pigułce. To tak na zachętę dla tych, którzy twierdzą, że chcą, ale jeszcze nie zaczęli.
– Układ krążenia ( zwiększamy pojemność skurczową i rozkurczową mięśnia sercowego, zmniejszamy tętno spoczynkowe , dbamy o wzrost ilości erytrocytów)
– Układ oddechowy (w tym przypadku zaletami są przede wszystkim : wzrost pojemności płuc, usprawnienie koordynacji działania przepony, wzrost siły mięśni pracujących przy procesie oddychania – od międzyżebrowych po zębaty tylny górny )
– Układ trawienny (usprawniamy możliwości korzystania przez organizm z substratów energetycznych takich jak glikogen – cukier zawarty w mięśniach i wątrobie co skutkuje zmniejszeniem insulinoodporności , która prowadzi do cukrzycy typu II)
– Układ ruchu (uzyskamy oczywiście wzmocnienie mięśni ( fazowych i tych głębokich(tonicznych) dbających o dobrą postawę) , polepszenie ruchomości w stawach .Stymulując organizm treningiem zadbamy także o lepszą mineralizację kości, co niesie ze sobą zwiększoną gęstość tkanki kostnej – jednocześnie chroniąc nas przed jej urazami)
– Układ nerwowy (oprócz wymienionej wcześniej polepszonej koordynacji ruchowej – możemy zadbać o wydzielanie endorfin (znanych wszystkim opioidów nazwanych hormonami szczęścia) podczas aktywności fizycznej, a w szczególności podczas dłużej trwającego intensywnego wysiłku fizycznego – pozwalają one zmniejszyć dolegliwości bólowe, wprowadzić w dobry nastrój, a czasem nawet w stan euforyczny)
Czy kogoś jeszcze trzeba namawiać? A ja jeszcze dodam od siebie:
– poznasz mnóstwo ciekawych ludzi,
– uwierzysz, że możesz zrobić wszystko, co chcesz, jeśli będziesz na to pracować,
– będziesz mieć więcej energii,
– będziesz jeszcze bardziej cieszyć się życiem,
– będziesz lepiej wyglądać,
Nie wiem jak Wy, ale ja idę na trening!