Kiedy spieszysz się rano do pracy, zamiast śniadania możesz wypić pyszny i sycący koktajl. Dzieci też go polubią!
„Koktajl!”, „Koktajl!” – krzyczy Nela jeszcze z łóżka, a moje serce się raduje. Zacieram ręce jak sprytna matka, której udało odwieść dziecko od porannej konsumpcji pewnych jogurtów. Owszem, nadal mam je w lodówce, bo jak smutne byłoby moje dzieciństwo, gdybym nie miała wspomnień związanych z serkiem waniliowym, ale tam, gdzie tylko mogę zaszczepić jakiś zdrowy nawyk, staram się to robić.
Koktajl: szybki i pyszny pomysł na śniadanie
Śniadanie z Nelą zwykle jemy razem, więc staram się, żebyśmy jadły to samo. Na szczęście zakochała się w jajkach i w awokado, na omlet warzywny woła pizza i aż jej się oczy świecą, gdy go stawiam na stole. Ale w te dni, gdy spieszy nam się do przedszkola, na stole ląduje koktajl. By dobrze smakował i przyzwoicie sycił, stawiam na banana i kaszę jaglaną lub płatki owsiane. By było słodko, dodaję odrobinę miodu.
Do tej pory dodawałam głównie miód akacjowy, ale właśnie testujemy w domu miód manuka. Jego magiczne właściwości zachwalali moi znajomi trenerzy personalni już dziesięć lat temu, kiedy mieszkałam w Londynie. Poczytałam, spróbowałam i muszę powiedzieć, że ja jestem na tak! Dlatego bardzo się ucieszyłam na możliwość współpracy przy tym produkcie.
Co takiego ma w sobie miód Manuka?
Zacznę od niby prozaicznej, jednak bardzo ważnej kwestii: smaku i konsystencji. Miód manuka jest tak słodki i aromatyczny, że mam wrażenie, jakbym jadła domowe konfitury albo gęsty karmel. Do tego przyjemna kremowa konsystencja. Polecam choć raz spróbować, bo mimo że w moim rodzinnym domu dobrej jakości miód (mam to szczęście, że rodzice kolegi mają własne pszczoły) je się odkąd pamiętam, czegoś takiego jeszcze nigdy nie próbowałam. I nic dziwnego, bo krzewy manuka rosną w Nowej Zelandii skąd miód jest sprowadzany.
Dlaczego tak dużo się mówi o magicznych właściwościach miodu manuka? Poczytałam, przejrzałam wyniki badań i wybrałam te argumenty, które mnie przekonują:
- działanie przeciwdrobnoustrojowe: niszczy bakterie, grzyby i wirusy chorobotwórcze dla człowieka,
- działanie przeciwutleniające – miód manuka jest bogaty w związki fenolowe. Ma dużo wyższą ich zawartość niż popularne w Polsce miody: akacjowy, lipowy, wielokwiatowy i nawłociowy za to niższe niż miód spadziowy czy gryczany,
- działanie przeciwzapalne
Miód manuka pomaga również przy leczeniu chorób układu oddechowego, pokarmowego, jamy ustnej, nowotworów. Płukanie roztworem z miodu może być bardzo pomocne przy problemach z zatokami. Z kolei okłady z miodu przyspieszają leczenie ran i różnego rodzaju chorób dermatologicznych.
Ale dość danych! Ciekawscy mogą doczytać więcej pod tym linkiem: https://www.miodymanuka.pl/miody-manuka-informacje.
A ja wrzucam dwa warianty przepisu na pyszne śniadanie!
(Jeszcze tylko dodam, że miód świetnie smakuje sam na łyżeczce, a w celach prozdrowotnych zaleca się jego spożywanie właśnie w takiej formie na pół godziny przed posiłkiem).
Przepis (na dwie osoby):
Poranny koktajl z kaszą jaglaną
- 4 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej\
- 1 banan
- 1 łyżka masła orzechowego lub migdałowego 100%
- 1 ½ szklanki mleka roślinnego (my zwykle pijemy migdałowe, czasem kokosowe lub owsiane)
- 1 łyżka stołowa miodu manuka
Lub wariant z płatkami owsianymi:
Poranny koktajl z płatkami owsianymi:
- 3-4 łyżki płatków owsianych
- 1 banan
- 1 łyżka masła orzechowego lub migdałowego 100%
- 1 ½ szklanki mleka roślinnego (my zwykle pijemy migdałowe, czasem kokosowe lub owsiane)
- 1 łyżka stołowa miodu manuka
Wszystko blendujemy. Ważne: każdy lubi inną konsystencję, więc dolewajmy mleka już pod własne preferencję. My z Nelą raczymy się dość gęstym koktajlem.
Tekst powstał przy współpracy z firmą Propharma, która sprowadza do Polski miód Manuka.