Czujesz, że puchną Ci dłonie? Budzisz się rano i ledwo widzisz na oczy? Stajesz na wadze i raptem z dnia na dzień ważysz o 2 kilogramy więcej? To nie musi być tłuszcz. To może być oznaka, że Twój organizm zatrzymuje wodę. Jak się pozbyć jej nadmiaru? Oto kilka sposobów.
Pozbycie się nadmiary wody z organizmu, to nie jest prosty zabieg i często wymaga pracy. Ale nic nie jest niemożliwe. Wystarczą dobre chęci, odrobina wiedzy i przede wszystkim konsekwencja.
Zacznij od diety
Przede wszystkim należy wyeliminować z codziennego menu produkty wysoko przetworzone. Zawierają ogromne ilości soli, sodu oraz konserwanty. Pora wykreślić z diety słodycze i wytrawne przekąski. Ogranicz też tłusty nabiał. Nie należy całkowicie rezygnować z produktów mlecznych, tylko zmniejszyć ich ilość oraz wybierać chudsze warianty: nie żółty ser tylko chudy twaróg. Należy ograniczyć sól (ale nie wyeliminować). Postaw na naturalne produkty: chude ryby, mięso, świeże warzywa, nasiona, orzechy, ciemny ryż, różnego rodzaju kasze.
Hormony robią swoje
Hormony często mają spory wpływ na to, czy nasz organizm zaczyna zatrzymywać wodę. Kobiety często skarżą się na opuchliznę (twarz, nogi, brzuch, ramiona) tuz przed miesiączką. Jest to spowodowane wysokim poziomem estrogenu. Przyczyną mogą być także pigułki antykoncepcyjne.
Papierosy, alkohol, zbyt mało ruchu, różnego rodzaju choroby. Ale dość o powodach. Porozmawiajmy o metodach radzenia sobie z tym problemem.
Herbatki jednak działają
Myślisz, że picie ziołowych herbatek to bzdura i takie działanie nie przyniesie żadnych efektów? Słusznie, jeśli nie będziesz tego robić regularnie, nie zauważysz różnicy. Jeśli jednak zaczniesz pilnować tego, by w ciągu dnia wypić przynajmniej trzy filiżanki pokrzywy, zauważysz różnicę. Oto lista, którą warto wziąć pod uwagę:
- mniszek
- krwawnik
- pokrzywa
- borówka brusznica
- brzoza brodawkowata
- skrzyp
- nawłoć
Możesz poszukać mieszanek, które zawierają kilka z wymienionych ziół, lub pić na zmianę każde z nich osobno. Wystarczy wybrać dwie różne, szczególnie polecam pokrzywę, ponieważ dodatkowo ma właściwości oczyszczające organizm z toksyn.
Farmakologia
Widzisz te wspaniałe reklamy, na których producenci obiecują Ci cuda? Sama tabletka nie wystarczy. Jeśli jednak będziesz się ruszać, zdrowo odżywiać i pić oczyszczające zioła, Hydrominium czy Aqua Femin mogą przyczynić się do lepszych rezultatów.
Masaż i bańka chińska
Najszybsze rezultaty zobaczysz jednak wtedy, kiedy dodatkowo oddasz się w ręce specjalisty i pozwolisz dokładnie wymasować. Bańka chińska pomoże pozbyć się cellulitu, a drenaż limfatyczny z kolei nadmiaru wody. Czy jest? O tym opowiada Marta, masażystka z salonu Degażeria Spa.
Co to jest drenaż limfatyczny?
Masaż limfatyczny zwany drenażem limfatycznym stosuje się w celu usprawnienia krążenia limfy. Do głównych zadań drenażu należy likwidacja lub przeciwdziałanie obrzękom przyspieszenie usunięcia z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.
Kto powinien stosować? Czy usuwa wodę?
Masaz limfatyczny ma istotne zastosowanie u osób uprawiających sport wyczynowy, będących po dużym wysiłku fizycznym. Ma on na celu likwidację obrzęków powysiłkowych. Stosowany jest również przy dużych obrzękach (potocznie mówi się, że stoi woda w organizmie). Obrzęki te są głownie spowodowane zwolnieniem przepływu limfy w naczyniach limfatycznych. Przez drenaż układ limfatyczny jest pobudzany do pracy i skuteczniej rozprowadza limfę po całym organizmie. Dzięki czemu pozbywamy się “wody”. Drenaż również stosuje się w celu zmniejszenia cellulitu. Aby pobudzić regenerację organizmu po skręcaniach, złamaniach i po odmrożeniach kończyn oraz po ukąszeniach prze owady, co szczególnie jest ważne latem.
Jak często powinno się go robić?
Drenaż limfatyczny powinno się stosować aż do usunięcia objawów zatorów limfatycznych. Jest on zalecany indywidualnie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.