Lepiej wypić koktajl z owocami, by było nam lekko, a jednocześnie dostarczyć organizmowi energii, czy zjeść przyzwoity posiłek? Jeśli posiłek, to na jakie składniki odżywcze postawić? Na te pytania odpowiada specjalista do spraw żywienia.
Co jeść przed treningiem? Najlepiej, by to był pełnowartościowy posiłek bogaty w węglowodany, białko i tłuszcze. Nie zawsze jednak jest na to cza. O tym, kiedy jeść i co jeść opowiada Aneta Łańcuchowska z Poradni Dietetycznej „hälsa”.
Jak powinien wyglądać posiłek przed intensywnym treningiem?
Im poważniej traktujemy uprawianie amatorsko sportu, tym większą zwracamy uwagę na wszystko to, co może mieć pozytywny wpływ na nasze sportowe osiągnięcia. Dobra dieta może odpowiednio przygotować nas do treningu, zwiększyć nasze możliwości w trakcie jego trwania, jak również przyspieszyć regenerację organizmu po jego zakończeniu. Posiłek przed treningiem powinien być przede wszystkim lekkostrawny, aby nadmiernie nie obciążał układu trawiennego. Powinien być również bogaty w węglowodany, bo to one sprawiają, że nie zabraknie nam energii podczas treningu. Postawmy na węglowodany złożone. Ich źródłem powinny być warzywa, kasza, makaron, pieczywo pełnoziarniste lub rośliny strączkowe. Węglowodany złożone rozkładają się po posiłku na cukry proste np. glukozę, która zapewnia energię naszemu organizmowi. Cząsteczki glukozy niezużyte na energię są magazynowane w mięśniach w postaci glikogenu. W posiłku przed treningiem nie zapominajmy również o niewielkim dodatku białka, które zapobiega katabolizmowi mięśniowemu w czasie intensywnych treningów.
Na ile wcześnie powinniśmy zjeść posiłek przed treningiem?
Ilość czasu jaką damy naszemu układowi trawiennemu, pomiędzy posiłkiem a samym treningiem, jest istotnym czynnikiem wpływającym na to, jak będziemy czuli się podczas aktywności fizycznej. Minimalna przerwa między posiłkiem a treningiem, zakładając, że posiłek będzie lekkostrawny i skomponowany z odpowiednią podażą węglowodanów i białka, to jedna godzina. Najlepiej jak damy odpocząć naszemu organizmowi po posiłku przez około dwie godziny. Ćwicząc tuż po jedzeniu będziemy odczuwać dyskomfort i ociężałość, a kluczem do sukcesu, uprawiając sport, jest przecież lekkość zarówno ciała jak i ducha.
Na jakie składniki odżywcze głównie postawić, przy amatorskim uprawianiu sportu?
Uprawiając sport, nawet amatorsko, zwróćmy uwagę na jakość posiłków, jakie spożywamy. Pamiętajmy, że zapotrzebowanie na witaminy zmienia się zależnie od trybu życia jaki prowadzimy. Teoretycznie, aby zaspokoić potrzeby energetyczne wystarczy jeść więcej produktów wysokoenergetycznych, dostarczających znacznych ilości kalorii z węglowodanów, tłuszczów i białek. Jednak ważne jest, aby zmiany w diecie miały także charakter jakościowy. U osób o wyższej aktywności fizycznej zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy: B1, B2, B6 oraz C. Warto podkreślić, że zbilansowana dieta dostarcza wszystkich niezbędnych składników w wystarczających ilościach dla przeciętnego, zdrowego człowieka, nawet jeśli amatorsko uprawia sport. Bardzo ważne jest także uzupełnienie strat substancji mineralnych wydalanych z potem, czyli sodu, potasu, wapnia i magnezu. Magnez znajdziemy w nasionach, potas w bananach i pomidorach, a wapń w nabiale. O sód raczej nie musimy się martwić, ponieważ jego głównym źródłem jest sól kuchenna, której z reguły w naszej codziennej diecie jest dużo.